Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS olarak kısaltılan Genel Sağlık Sigortası başvurusunu yapmayanlar yani henüz GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, SGK tarafından kendiliğinden tescil edilecek. Bu kişilerin gelir tespitini yaptırmak üzere 1 ay içerisinde vakıflara başvurması gerektiği, SGK tarafından tescil edilen kişilere bildirilecek. GSS tescilinin kendiliğinden, kişinin insiyatifine bağlı kalmaksızın yapıldığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirilecek ve prim ödeme yükümlülüğü başlayacak. Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile tescilin tebligatı yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenler asgari ücretin iki katı prim ödeyecek. Özürlü ve yaşlı olanlar vekili aracılığıyla başvuru yapabilecek.
Uzman kişi evde test yapacak!
Tescil başvurusu, kişinin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il ve ya ilçe idari sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılacak. Vakıf personeli, bilgi formu vasıtasıyla başvuruda bulananların evlerine gidecek.
Hesap ve Gelirler İncelemeye Alınacak!
Doğum, ölüm, evlenme, boşanma gibi olayların ardından gelir testi yenilenecek olması önemli. GSS tescili yapıldığı tarihten itibaren primi devlet tarafından ödenenler ile asgari ücretin 3’te 1’i üzerinden prim ödeyenlerin hane ziyaretleri her yıl yenilenecek.
Gelir tespitinde, aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınacak. Aile bireylerinin banka hesapları ve aldıkmarı nakdi yardımlar da incelenecek.

Gelir testi sonucunda bütçeniz 295 liradan fazla çıktı ise ne olack ?
Gelir tespiti işlemleri, kişinin gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç 1 ay içerisinde tamamlanacak, her bir aile için elde edilecek ortalama aylık gelir, aile bireyi sayısına bölünecek. Hesaplamalar sonucu tespit edilen ortalama geliri, mevcut asgari ücretin üçte birinden (295 TL) az olan vatandaşlar yoksul kabul edilerek primleri devlet tarafından ödenecek.
 • Geliri, asgari ücretin üçte biri (295,3 TL) ile asgari ücret(886,5 TL) arasında olanlar 295,3 liranın 12’de 1’i kadar, (35,4);
 • Geliri, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar asgari ücretin (886,5 TL) 12’de 1’i kadar (106,38 TL);
 • Geliri, asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar, asgari ücretin iki katının (1773) 12’de 1’i kadar primi kendisiyatıracak.
Part-time çalışanlar. . .
30 günden az çalışan sigortalılar (part-time çalışmanlar, sözleşmeli öğretmenler, 4/C liler ve benzerleri), eksik günlerine ait GSS primlerini 30 güne tamamlamakla yükümlü olacak. Eksik primler yatırılmazsa vatandaş GSS’den yararlandırılmayacak, ödenmeyen primler çalışandan faiziyle tahsil edilecek.
Öğrenciler de test yaptıracak
Bu yasanın hayata geçirilmesi ile birlikte üniversite öğrencilerinin tedavi giderlerinin üniversite sağlık kültür ve spor daire başkanlığı tarafından karşılanması uygulaması sona erdi. Kanun ile, aile fertleri(anne-baba-eş) tarafından sosyal güvencesi sağlanan ve 25 yaşını doldurmamış üniversite öğrencilerinin sağlık giderleri SGK tarafından karşılanacak. Aile fertlerinin sosyal güvence sağlamaması veya üniversite öğrencilerinin 25 yaşını doldurmuş olması durumunda, öğrenciler ikametgâh ettikleri il veya ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurarak gelir tespiti yaptıracak. Yabancı uyruklu öğrenciler ise geldikleri ülkeler ile Türkiye arasında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmış ise sağlık yardımlarından faydalanma hakkından yararlanmaya devam edecek.
Yeşil karta ücret değişikliği
Yeşil kartlıların tedavi giderleri 1 Ocak 2012’den itibaren SGK bütçesinden ödenecek. Yeşil kart sahipleri vize süreleri geldiğinde, vize tarihinden itibaren 1 ay içinde gelir tespitini yaptırmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuracak. Yapılacak gelir tespiti sonucunda kişi başına aylık geliri asgari ücretin üçte birinden (295,3 TL) az olanların yeşil kartı devam edecek. Gelirin asgari ücretin üçte birinden daha fazla olması halinde ise gelir durumlarına göre GSS primlerini (35,4 TL -212,7 TL) kendileri ödeyecekler. Bu da yeşil kart kapsamından çıkmış olacaklarını gösteriyor.

Daha detaylı bilgi için Tıklayınız

“Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?” üzerine 23 yorum

 1. merhabalar,
  ben ve eşim vergi mükellefiyiz,eşim işyerlerini benim üzerime yaptı,daha sonrada iflas etti.su anda bır dılım ekmege muhtac durumda yasamakta,bende kendı aılemın yanında kalıyorum,arada bır esımın yanına gıdıyorum.bız yesıl kart cıkarmıstık,ama vergı borcu yuzunden yesıl kartımıza provızyon konusunda devamlıo sıkıntı doguyor.bızım nasıl bır yol ızlememeız gerekıyor..cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

  1. Sema hanım burası size kesin ve sağlıklı bilgi vermez. Söyleyeceğimiz yanlış bir yorum yüzünden mağdur olmanızı istemeyiz. Bu yüzden resmi kuruluşlara bu soruyu sorarsanız daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. Biz teşekkür ederiz.

 2. ben ınsaat ıscısıym sabıt ısım yok sıgortam her ay yatırılmıyo ne yapam lazım

 3. 2 sene önce üniversiteden mezun olduktan sonra kpss için dershaneye gitmeye başladım. o yüzden bu sene çalışmıyorum ve sosyal bir güvencem yok. sosyal güvencem için genel sağlık sigortası kapsamına girer miyim?

   1. teşekkürler. başta bu yasa iyi bir şey gibi geldi ama hala anlamadığım
    noktalar var.benim haliyle hiçbir gelirim yok. bu sağlık sigortasına kayıt olunca, prim babamın maaşı üzerinden mi işleyecek? :S

 4. evde çalışmayan için çalışanların ücreti soruluyor.emeklilerde çalışanmı sayılıyor

  1. akp oy verdiniz alin işsiz insanların madem sağlığını düşünüyorsunuz iş verin onlara;devletin ekonomisi belliymiş..madem ekonomi bu! vekillerin emekli maaşlarında zam oranındaki adaletsizlik ney..

   zaten ailesine yük olan işsiz üniversite mezunlarına bu dayatma yapılmamalıydı..cidden çok ayıp ettiler

 5. ben emekliyim,eşim ev hanımı oglum okulu bitirdi işsiz aynı evde yaşıyoruz.kirada oturuyoruz.kirada kardeşimle ortak bir dükkan kira geliri varve emekli maaşım.benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.teşekkür ederim.

 6. babam bağ kur lu fakat gününü tamamlayarak şu anda durdurdu ve sigortası yok emekliliği bekliyor bir yılı var ne yapması gerekiyor nereye başvurmalı

 7. abim öğretmen annem ve babam onun üzerinden sigortalı babam başvuruda bulunması gerekiyormu (gerek yok deniliyor)
  ben ve 2 kız kardeşim bekarız müracaatı kim üzerinden yapacağım babam üzerinden diyolar o zaten sigortalı ne yapacağımı bilmiyorum cevap veren olursa memnun olurum

 8. arkadaşlar birçok yanlış bilgi verilmiş aşağıda.. aile geliri hesaplanırken ailedeki bütün kişilerin geliri toplanıyor yani sadce anne baba değil… karşdeşlerinde evde amcan dayın yaşıyorsa onlarında aldıkları maaş gelir oluyor.. vede emekli maaşlarıda gelir olarak hesaplanıyor durak adlı arkadaş birçok yanıltıcı bilgi vermiş aşağıda birçok insan ona güvenip belkide bu yüzden ceza yiyicekler… komik gelebilir ama devleten kömür makarna yardımı alıyorsanız dahi bu gelir olarak hesaplanıyor eviniz kira değil sizinde oda gelir arabanız varsa oda gelir evdeki herhangi birinin bankada birikmişi varsa onunda faizi gelir olarak hesaplanıyor yani 18 üstü işsizseniz hertürlü ödüyorsunuz 35 lirayı vede 25 yaş üstü öğrenciler çünkü abuk sabuk herşeyi gelir olarak adlandırıyorlar.

  1. Cenk kasıtlı bir yanlış yönlendirme değil idi. Bildilşerimi paylasmak , yardımcı olmak istedim. O yazılanları siliyorum. Doğru bilgiler için teşekkürler.

 9. yeminle soyluyorum tam bir sacmalik.. hic kimsenin dogru durust haberi bile yok, ne yapmaya calisiyorla anlamis degilim, sacma sapan bir form yollayacaklarmis, onu bile yollamadilar. afedersiniz zorla milletin kicindan kan aliyorlar. ama parasi olan icin her sey yolunda tabi ki, neden umrunda olsun ki. olan garibana oluyor her zaman ve biz uyudukca magduriyetimiz devam edecek. ben bu uygulamayi protesto ediyor ve hic bir basvuruda bulunmuyorum arkadaslar!! bu kanun tam bir fiyaskodur ve iptali icin ne gerekiyorsa yapilmalidir !!!

 10. merhaba;
  ben 8 yaşındaki oğlum ile beraber annem ve babam ile kalıyorum.babam öğretmen emeklisi.3 ayda bir maaş alıyor ve bizede ailem bakıyor.ben zorunlu sağlık sigortasına nasıl başvurabilirim…
  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 11. Bu ne saçmalık bu ne şerefsizlik ücretli çalışıyorum 15 gün yatıran devlet devletin adilini biz çekeceğiz yazık bunları burda tutanlara

 12. Başvuruların nereye yapıldığını öğrenmek istiyorum.. Muğla’nın Datça ilçesinde yaşıyorum .. Bu konuda yardımcı olursnız sevinirim ??

 13. HÜKÜMET ÜLKENİN EN ÖNEMLİ İKİ İŞİ OLAN SAĞLIK VE EĞİTİM KONUSUNU SALLAMIŞ DURUMDA EĞİTİM VE SAĞLIK TAM ANLAMIYLA ARAP SAÇI HALİNDE. Birdaha oy vermeyim diyorum ama başka da kime vereceksin ki, amerika gelse de düzene soksa kurtulsak başka çare kalmadı artık ya allah kahretsin.

 14. Biz annemlerin kirasını yıllık olarak karşılıyoruz. Devlet o verdiğimiz kirayı gelir sayacakmış ve annemler prim ödeyecekmiş. Bunlara oy veren elim kırılsın. Zaten geçinmekte zorlanıyoruz yazıklar olsun bunlara

 15. merhabalar,
  ablam eşinden ayrı tek oturuyor hiç bir geliri yok sigortasız çalışıyor. buğüne kadar yeşil kartanda yararlanmadı. zorunlu sigorta için ne yapabilir.

 16. mrb yeşil kart süreleri bitmemiş ise yeşil kartın süresi bittiğinde mi sağlık sigortası yapmalıyız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir