Home / Eğitim / LYS 2012 Başvurusu Bireysel İnternet Başvurusu

LYS 2012 Başvurusu Bireysel İnternet Başvurusu

/
/
6 Views

Lisans Yerleştirme Sınavı ( LYS ) başvuruları başladı. Okumakta olan son sınıf öğrencileri başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yaparken mezun öğrenciler ise bireysel olarak internetten başvuru yapabilecek.
BAŞVURU ÜCRETİNİ YATIRDINIZ MI?
Başvuru ücretini yatırdıktan ve Aday Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra artık Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne ( ÖSYS ) hem YGS hem de sınavsız geçiş için başvuru yapabilirsiniz.
Başvuru yapabilmek için iki farklı yöntem var:

Başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yapmak
İnternetten bireysel olarak başvuru yapmak

Başvuru merkezi denilen yerler ortaöğretim kurumu yani lise müdürlükleri ile ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleridir. Her lisenin bağlı olduğu bir başvuru merkezi olacak. Henüz mezun olmamış son sınıf öğrencileri başvurularını okulların bağlı olduğu merkezlere yapacak.Bu işlemi yapmadan önce ise aday başvuru formundaki öğrenim ve kişisel bilgilerini okudukları okulda yetkili kişiye imzalatmak durumundalar. Başvurunun bireysel olarak yapılmasının zorunlu olduğunu hatırlatmakta fayda var.Mezun olmuş veya tekrardan sınava girecek olan öğrencilerin dikkatine: Söz konusu bu şartlardaki öğrencilerin son 2 yılda ÖSYS başvurularından en az birinibir başvuru merkezi aracılığı ile yapmayanlar ve öğrenim bilgilerinde bir değişiklik olanlar başvuru merkezine gitmek zorundadır.
Başvuru merkezleri adresine ışınlanmanız halinde illere göre sıralanmış listeye ulaşabilirsiniz.
İNTERNETTEN BAŞVURU
İnterneti, yukarıda bahsedilen durumun dışındaki mezun olmuş öğrenciler kullanacaktır. Sınav harç ücretlerini bankaya yatırdıktan sonra ÖSYM’nin interet sayfasından “2012-ÖSYS Bireysel Başvuru” bölümüne giderek, yönergeler doğrultusunda işlemini gerçekleştirecek.
Engelli durumundaki adaylar ise dilekçe yazarak, sağlık durumlarını belirten rapor örneklerini dilekçeye eklemek suretiyle Aday Başvuru Formu’nu ÖSYM’ye göndermesi gerekmektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir