Bedelli Askerlik Yaş Sınırı-Bedelli Askerlik Ücreti

  • 30  yaşından gün alanlar altı ay içinde 30 bin türk lirası ödeyenler bedelli askerlik yapacak.
  • 30 bin liranın ilk yarısını başvuru sırasında diğer yarısını sonra ödeyecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen bedelli askerlik şartlarını AK Parti grup toplantısında açıkladı.

Erdoğan şunları söyledi:

Gelelim herkesin merakla beklediği bedelli askerlikle ilgili gelişmeye… Bedelli askerlik yasa tasarısının ayrıntılarına girmeden önce şunları söylemeliyim. Bedelli askerlik 9 yıldır bizim gündemimizde oldu. Özellikte terörle ilgili zaafiyete yol açmaması için bekledik. Genelkurmay başkanlığımızla hep istişare halinde olduk.

Yaptığımız araştırma ve istişareler bedelliyle igili uygun şartların oluştuğunu gösterdi…

Bedelli askerlik uygulaması daha önce 1987, 1992 ve 1999 yıllarında uygulanmıştı. 1999’da Marmara Depremi’nin zararlarının giderilmesi için çıkarılmıştı. Biz ise bakaya kalanların sayısının arttığını gördük. Bedelli askerlik yoluyla bu birikim azaltılmalı. Bedelli askerlik yoluyla çok önemli sosyal projelerin gerçekleşmesini sağlayacağız. Yasaya koyduğumuz bir maddeyle, bedelli askerlikten gelecek geliri, şehit ailelerine, gazilere, özürlülere aktaracağız.

Ön gördüğümüz yaş sınırıyla asla güvenliğimizle ilgili asla zaafiyete izin vermiyoruz. Asker ihtiyacımızla ilgili sınırı aşmıyoruz.

Hazırladığımız yeni tasarıyla dövizli askerlik için 38 yaş sınırı için belirlenen 10 bşin avro bedelle dövizli askerlik hizmeti getiriyoruz. Ayrıca 21 günlük eğitim şartını da kaldırıyoruz.

30 YAŞ 30 BİN TL

Her ne sebeple olursa olsun henüz askerliğini yapmamış 30 yaşından gün almış olanlar bu kanunun yürürlüğe tarihten itibaren bu kanundan faydalanacaklar.

BEDELLİDE EĞİTİM YOK

Bu kanundan yararlanmak isteyenler 30 bin TL karşılığında 21 gün temel eğitim almadan bedelli askerlik yapacaklar.


Bedelli Askerlik Yaş Sınırı 22 Kasım 2011 , Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Açıklandı 2011, Bedelli Askerlik Şartları Başbakan Açıkladı 22.11.2011 , 22 Kasım 2011 Bedelli Askerlik Ücreti ve Yaş Koşulları , Başbakanın Bedelli Konuşması

“Bedelli Askerlik Yaş Sınırı-Bedelli Askerlik Ücreti” üzerine 2 yorum

  1. 4 ay once ilk taksidi odemis islemini yaptirmis olanlar eski sistem den mi tabi tutunacaklar yoksa yeni sistemden mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir