Bedelli Askerlik Tasarısı Genel Kurul’a Taşındı

TBMM Genel Kurulu’nda, bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine başlandı.

Tasarıya ilişkin gruplar adına ilk sözü CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi aldı.

Akif Hamzaçebi, yıllık geliri 12 bin liranın altında olanların hiç bedel ödemeden bedelli askerlikten faydalanmasını istediklerini belirterek, “Parası olan askerlik yapmayacak, olmayan yapacak. Alavere, dalavere vatandaş Mehmet askere” dedi.

Hamzaçebi, askerlik süresinin uzun olmasının ana sorun olduğunu savundu.

Akif Hamzaçebi, bu sürenin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye terörle mücadele ediyor. Böyle bir sorun var ama 15 ay askerliğe daha 2000’li yıllarda gelindi. Askerlik Kanununu, insanların ihtiyaçları ile devletin güvenlik ihtiyacı arasında denge kurarak yeniden ele almalıyız” diye konuştu.

Tasarının tümü üzerinde MHP Grubu adına söz alan Sakarya Milletvekili Münir Kutluata ise, bedelliye ilişkin düzenlemenin zamanlamasının çok geç olduğunu ifade etti.

Bedelli askerliğe ihtiyaç olduğuna inandıkları için destek verdiklerini ifade eden Kutluata, şöyle konuştu: “Bedelli askerlik konusu son yıllarda sık sık gündeme gelmiş ancak hem Başbakan hem de Bakanlar tarafından net olarak reddedilmiştir. Süreç şu veya bu şekilde işlemiş ve tasarı Genel Kurula gelmiştir. Tasarının, adaletsiz hüküm ihtiva eden maddelerinin düzeltilmesini istiyoruz. Parası olanın bedelli askerlik yapabileceği, olmayanın da yapamayacağı konusu netlik kazanıyor. Vicdanları sızlatan bu tablonun düzeltilip, rakamın aşağı çekilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.”

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da, tasarının komisyondaki görüşmelerinde muhalefet ve iktidar partili milletvekillerinin görüşlerinin dikkate alınmadığını iddia ederek, “Sadece bir kişinin talebi ile yapıldı. Peki demokrasi bunun neresinde?” dedi.

Yoksulların ve Van depreminde öksüz kalanların da bu yasadan yararlanması gerektiğini belirten Zenderlioğlu, “30 yaş ve 30 bin TL’nin” yüksek olduğunu, aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, tasarı üzerinde yaptığı konuşmada, bedelli uygulamasının Osmanlı döneminden bugüne kadar 10 defa yapıldığını belirterek, 1980’den sonra ise 3 kez gerçekleştirildiğini ifade etti. Ünal, 3 kez yapılan uygulamada mağduriyetlerin giderilmesinin yanında devletin de ciddi gelir elde ettiğini söyledi.

Bakan milletvekillerinin sorularını yanıtladı

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, düzenlemenin toplumsal bir gerçeklikten, ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek, 45 yaşın üzerinde olan 60 bin kişinin bakaya durumunda olduğunu söyledi. Yılmaz, “Devlet vatandaşı ile kavga etmez, davalı olmaz. Ama bunun sonucu olarak devlet vatandaşı ile davalı. Bizim istediğimiz husus, devlet vatandaşı ile barışsın” dedi.

Düzenlemenin vicdani ret ile ilgisi olmadığına işaret eden Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Avrupa Komisyonu ve AİHM’de cezanın teke indirilmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Yılmaz, uygulamadan kaç kişinin yararlanacağı sorusuna, “Şu anda 460 binin üzerinde insanımız var. Ne kadarı bundan yararlanır, hep beraber göreceğiz” dedi.

Tasarının geneli üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, bedelli ve dövizli askerlik ile ilgili düzenlemeler içeren tasarının 1. maddesi kabul edildi.

Tasarıda ne var?

Tasarıya göre, 30 yaşından gün almayanlar, 30 bin TL karşılığında bedelli askerliği hak kazanacak ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

İşçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ve sanat sahibi olarak yurtdışında oturma ve çalışma iznine sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmaları şartıyla 10 bin Avro ödeyerek, 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir