img
Home / Teknoloji / 2013’de Sürücüsüz Arabalar Çıkıyor

2013’de Sürücüsüz Arabalar Çıkıyor

/
/
5 Views

Otomobil sürüş sistemlerinde yeni çağ teknoloji ’sürücüsüz araçlar’ın 2 yıl sonra piyasada olacağı, ancak araçların çok düşük hızla yol alacağı açıklandı.

İngiliz Sunday Times gazetesi Mercedes, BMW, Volvo, Ford, Lexus gibi otomotiv markalarının son dönemlerde ürettiği tamamen bilgisayardonanımlı modellerini geniş bir haberle tanıttı.

Otomatik sürüş sistemlerinin tahmin edilenden daha önce hayatımıza gireceğini duyuran Times, Mercedes’in, eylül ayında tanıttığı otomatik sürüşsistemi donanımlı S-sınıf aracını 2013’te satışaçıkarılacağını kaydetti ve firmaların çalışmalarını sıraladı. ABD’de yapılan denemelerde ise Toyota Prius model aracın 1600kilometreyi sürücüsüz olarak kat etmesi sağlandı.

ABD’nin Nevada ve California gibi eyaletlerde otomatik sürüş sistemli araçların trafiğe çıkması yasallaştırılarak en son teknolojinin önü açıldı. Otomotiv teknolojisirekabetinde geri kalmayan Çin ise Hongqi HQ3 model iki aracı 265 kilometrelikbir parkurda sürücüsüz olarak yarıştırdı.

Lexus markası da yoldaki şeritlerin sıklığına göre hızını ayarlayabilen bir modelgeliştirdi. Aracın kamera mercekleri yoldaki şeritleri sürekli tarayarak, görüş açısında azalmaya bağlı olarak otomatik sürücüye uyarı gönderiyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir